مرحوم حاج امبن سه همسر داشت

ا-فاطمه خانم یا بی بی معصومه 2- ورقه یا ورقا خانم 3- بی بی حلیمه ( خواهر حاج ندیم باشی ) حاج ندیم باشی ندیمه خاندان قاجاریه در زمان ناصرالدین شاه قاجار و احمد شاه بوده  ودکتر خوشبین که در زمان حکومت پهلوی وزیر در بار و وزیر دادگستری بود پدر همین ندیم باشی میباشدکه دکترای حقوق سیاسی از فرانسه داشته است .

حاج امین در 25 سالگی به مکه مشرف میشوند ودر زمان حکومت رضا شاه سه دوره ( دورههای 6و7و8 ) وکیل شهرستان تربت حیدریه در مجلس شورای ملی بودند

  ارسال یادداشت (2 یادداشت)
صفحه اصلي
گردشگری تربت حیدریه
درباره شهرستان تربت حيدريه
اخبار تربت حيدريه
هنرمندان تربت حيدريه
جستجوی پیشرفته
دانشگاه تربت حیدریه
لینکستان
جستجوی پیشرفته
تماس با ما
بیمه پارسیان
سایر منو ها
مدیریت
آمار
بازدیدکنندگان: 2082456
اخبار تریت حیدریه
اخبار شهرستان تربت حیدریه
شهرستان تربت حیدریه
شهرستان تربت حیدریه
 
صفحه اصلي arrow لیست کلی arrow شروع با مامبو arrow لاله اسكندري، بازيگر و طراح موزائيك جاي خالي نقوش اسليمي در بافت‌هاي شهري
لاله اسكندري، بازيگر و طراح موزائيك جاي خالي نقوش اسليمي در بافت‌هاي شهري ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
نویسنده کاظم خطیبی   
۱۷ فروردين ۱۳۸۹
خبرگزاري ميراث فرهنگي گروه فرهنگ و هنر- لاله اسكندري، از 12 سال پيش تاكنون به ساخت موزائ-يك پرداخته و از نقش‌هاي كهن ايراني بهره گرفته‌است. رشته دانشگاهي او ، گرافيك بوده و بازيگر است.آنچه بر بزرگراه همت،پل ستاري نقش بسته كار لاله و سيامك اسكندري است.
 
لاله اسكندري: بهتر است از نقوش سنتي در بافت‌هاي تازه استفاده و بين سنت و مدرنيته ارتباط برقرار كنيم. از سوي ديگر با كاربردي كردن كارهاي خود مردم را با هنر آشتي داده يا سليقه بصري آنها را افزايش دهيم.

لاله اسكندري، بازيگر و طراح موزائيك
خبرگزاري ميراث فرهنگي گروه فرهنگ و هنر- لاله اسكندري، از 12 سال پيش تاكنون به ساخت موزائ-يك پرداخته و از نقش‌هاي كهن ايراني بهره گرفته‌است. رشته دانشگاهي او ، گرافيك بوده و بازيگر است.آنچه بر بزرگراه همت،پل ستاري نقش بسته كار لاله و سيامك اسكندري است.
لاله اسكندري موزائيك را اينگونه تعريف مي‌كند:«به چيدن قطعات ريز، كنار يكديگر موزائيك مي‌گويند؛ قطعاتي كه مي‌توانند از جنس سنگ، شيشه، چوب و يا كاشي باشند.براي نمونه در كليساها، بيشتر از شيشه استفاده مي‌شده است و در مساجد از كاشي. معرق را هم مي‌توان نوعي موزائيك پيشرفته به شمار آورد.»
اسكندري در پاسخ به اين كه پيشينه هنر موزاييك به چه دوران برمي گردد مي گويد: به باور بسياري از پژوهشگران، اين هنر در مصر و فنيقيه ريشه داشته و از آنجا به جزاير كرت، يونان و روم رفته و در دوره بيزانس به اوج شكوفايي رسيده است.
او براين باور است كه نوعي موزائيك با سنگ در شهداد كرمان مربوط به هزاره سوم پيش از ميلاد يافت شده كه بسيار زيبا و ريزبافت است. در بيشاپور و در اطراف معبد آناهيتا، بنايي وجود دارد كه به‌دليل تزئينات موزائيكي فراوان آن به تالار موزائيك شهرت يافته است. در شهر سوخته سيستان نيز شانه‌اي چوبي به دست آمده كه با چوب و استخوان ساخته شده و قديمي‌ترين معرق ايران است. نبايد فراموش كرد كه ما از دوره هخامنشي فرش داشته‌ايم كه ماهيتاً گونه‌اي موزائيك به شمار مي‌رود؛ ولو بافته‌اي باشد با گره‌هايي كه در كنار هم نقش را مي‌آفرينند.
لاله اسكندي دوران جديد هنر موزاييك را به روزگار گائودي نسبت مي دهد و مي گويد: آنتونيو گائودي، معمار اسپانيايي،كه اواخر قرن 19 و اوايل قرن 20 مي زيست، كاربرد هنر موزائيك را دگرگون كرد. او از اين هنر در نماي ساختمان‌ها، آب‌نماها، مبلمان‌هاي شهري، حتي به‌صورت حجمي بهره برد و از در‌هم آميختن نظم و بي‌نظمي به تنوعي چشمگير در بافت و فرم دست يافت.در ضمن،اين معمار اسپانيايي در آغاز كار خود و در پي رسيدن به فرم‌هاي تازه، نگاهي به معماري مشرق زمين داشته و از معماري دوران اسلامي كشورهايي چون ايران نيز بهره جسته است؛ مثلاً،مشابه مناره‌هاي ايراني را در كارهاي گائودي مي‌توان يافت.
او در كارهاي خود از موتيف هاي سنتي بهره مي برد و مي گويد:من در ايران‌زاده شده و رشد كرده‌ام و نمي‌توانم پيشينه فرهنگي و تاريخي خود را فراموش كنم، ضمن اينكه موفقيت من به‌عنوان يك هنرمند ايراني در گرو اين نيز هست كه بدانم از كجا آمده‌ام، تاريخ و گذشته من ريشه در چه دارد و در پي رسيدن به چه هستم.
اسكندري مي افزايد»من تلاش كردم تا به گوناگوني در بافت و شكل دست پيدا كنم. اجراي طرح‌هاي سنتي و نقوش اسليمي بسيار دشوار است اما وقتي از اينگونه نقوش در سطحي گسترده استفاده مي‌كنيم از ارزش و زيبايي آن مي‌كاهيم چرا كه بيننده را به ديدن آن همه ظرافت عادت مي‌دهيم، بنابراين بهتر است از اين نقوش در بافت‌هاي تازه استفاده كنيم و بين سنت و مدرنيته ارتباط برقرار كنيم. از سوي ديگر با كاربردي كردن كارهاي خود مردم را با هنر آشتي داده يا سليقه بصري آنها را افزايش دهيم
جاي خالي نقوش اسليمي در بافت‌هاي شهري
یادداشت های بازدید کننده گان

نویسنده:
متن:


 
 
 
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Developed By Mambolearn Team
supported by offshore banking navigator