اسفندیار جهانگیری در  سال 1323 درصفی اباد زاوه تربت حیدریه متولد شد  دوران ابتدایی را در شهرستان تربت حیدریه و مشهد به پایان رسانید  . پس از خدمت سربازی و استخدام در اموزش و پرورش از دانشگاه علم و صنعت تهران موفق به اخذ درجه لیسانس مهندسی برق نایل امد . 

 

 وی از همان دوران دبیرستان در کنار درس ریاضی و فنی ،به سرودن شعر نیز می پرداخت و حاصل کارهایش مجموعه های فانوس خیال و لحظه های بی برگشت ،به چاپ رسیده است و مجموعه های یک نار و صد بیمار ،باغ زرد الو ،زبان غزل امروز و شباهنگ در دست تهیه و چاپ است

ارسال یادداشت (0 یادداشت)
صفحه اصلي
گردشگری تربت حیدریه
درباره شهرستان تربت حيدريه
اخبار تربت حيدريه
هنرمندان تربت حيدريه
جستجوی پیشرفته
دانشگاه تربت حیدریه
لینکستان
جستجوی پیشرفته
تماس با ما
بیمه پارسیان
سایر منو ها
مدیریت
آمار
بازدیدکنندگان: 2120306
اخبار تریت حیدریه
اخبار شهرستان تربت حیدریه
شهرستان تربت حیدریه
شهرستان تربت حیدریه
 
صفحه اصلي arrow لیست کلی arrow شروع با مامبو arrow لاله اسكندري، بازيگر و طراح موزائيك جاي خالي نقوش اسليمي در بافت‌هاي شهري
لاله اسكندري، بازيگر و طراح موزائيك جاي خالي نقوش اسليمي در بافت‌هاي شهري ساخت PDF چاپ ارسال به دوست
نویسنده کاظم خطیبی   
۱۷ فروردين ۱۳۸۹
خبرگزاري ميراث فرهنگي گروه فرهنگ و هنر- لاله اسكندري، از 12 سال پيش تاكنون به ساخت موزائ-يك پرداخته و از نقش‌هاي كهن ايراني بهره گرفته‌است. رشته دانشگاهي او ، گرافيك بوده و بازيگر است.آنچه بر بزرگراه همت،پل ستاري نقش بسته كار لاله و سيامك اسكندري است.
 
لاله اسكندري: بهتر است از نقوش سنتي در بافت‌هاي تازه استفاده و بين سنت و مدرنيته ارتباط برقرار كنيم. از سوي ديگر با كاربردي كردن كارهاي خود مردم را با هنر آشتي داده يا سليقه بصري آنها را افزايش دهيم.

لاله اسكندري، بازيگر و طراح موزائيك
خبرگزاري ميراث فرهنگي گروه فرهنگ و هنر- لاله اسكندري، از 12 سال پيش تاكنون به ساخت موزائ-يك پرداخته و از نقش‌هاي كهن ايراني بهره گرفته‌است. رشته دانشگاهي او ، گرافيك بوده و بازيگر است.آنچه بر بزرگراه همت،پل ستاري نقش بسته كار لاله و سيامك اسكندري است.
لاله اسكندري موزائيك را اينگونه تعريف مي‌كند:«به چيدن قطعات ريز، كنار يكديگر موزائيك مي‌گويند؛ قطعاتي كه مي‌توانند از جنس سنگ، شيشه، چوب و يا كاشي باشند.براي نمونه در كليساها، بيشتر از شيشه استفاده مي‌شده است و در مساجد از كاشي. معرق را هم مي‌توان نوعي موزائيك پيشرفته به شمار آورد.»
اسكندري در پاسخ به اين كه پيشينه هنر موزاييك به چه دوران برمي گردد مي گويد: به باور بسياري از پژوهشگران، اين هنر در مصر و فنيقيه ريشه داشته و از آنجا به جزاير كرت، يونان و روم رفته و در دوره بيزانس به اوج شكوفايي رسيده است.
او براين باور است كه نوعي موزائيك با سنگ در شهداد كرمان مربوط به هزاره سوم پيش از ميلاد يافت شده كه بسيار زيبا و ريزبافت است. در بيشاپور و در اطراف معبد آناهيتا، بنايي وجود دارد كه به‌دليل تزئينات موزائيكي فراوان آن به تالار موزائيك شهرت يافته است. در شهر سوخته سيستان نيز شانه‌اي چوبي به دست آمده كه با چوب و استخوان ساخته شده و قديمي‌ترين معرق ايران است. نبايد فراموش كرد كه ما از دوره هخامنشي فرش داشته‌ايم كه ماهيتاً گونه‌اي موزائيك به شمار مي‌رود؛ ولو بافته‌اي باشد با گره‌هايي كه در كنار هم نقش را مي‌آفرينند.
لاله اسكندي دوران جديد هنر موزاييك را به روزگار گائودي نسبت مي دهد و مي گويد: آنتونيو گائودي، معمار اسپانيايي،كه اواخر قرن 19 و اوايل قرن 20 مي زيست، كاربرد هنر موزائيك را دگرگون كرد. او از اين هنر در نماي ساختمان‌ها، آب‌نماها، مبلمان‌هاي شهري، حتي به‌صورت حجمي بهره برد و از در‌هم آميختن نظم و بي‌نظمي به تنوعي چشمگير در بافت و فرم دست يافت.در ضمن،اين معمار اسپانيايي در آغاز كار خود و در پي رسيدن به فرم‌هاي تازه، نگاهي به معماري مشرق زمين داشته و از معماري دوران اسلامي كشورهايي چون ايران نيز بهره جسته است؛ مثلاً،مشابه مناره‌هاي ايراني را در كارهاي گائودي مي‌توان يافت.
او در كارهاي خود از موتيف هاي سنتي بهره مي برد و مي گويد:من در ايران‌زاده شده و رشد كرده‌ام و نمي‌توانم پيشينه فرهنگي و تاريخي خود را فراموش كنم، ضمن اينكه موفقيت من به‌عنوان يك هنرمند ايراني در گرو اين نيز هست كه بدانم از كجا آمده‌ام، تاريخ و گذشته من ريشه در چه دارد و در پي رسيدن به چه هستم.
اسكندري مي افزايد»من تلاش كردم تا به گوناگوني در بافت و شكل دست پيدا كنم. اجراي طرح‌هاي سنتي و نقوش اسليمي بسيار دشوار است اما وقتي از اينگونه نقوش در سطحي گسترده استفاده مي‌كنيم از ارزش و زيبايي آن مي‌كاهيم چرا كه بيننده را به ديدن آن همه ظرافت عادت مي‌دهيم، بنابراين بهتر است از اين نقوش در بافت‌هاي تازه استفاده كنيم و بين سنت و مدرنيته ارتباط برقرار كنيم. از سوي ديگر با كاربردي كردن كارهاي خود مردم را با هنر آشتي داده يا سليقه بصري آنها را افزايش دهيم
جاي خالي نقوش اسليمي در بافت‌هاي شهري
یادداشت های بازدید کننده گان

نویسنده:
متن:


 
 
 
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Developed By Mambolearn Team
supported by offshore banking navigator